PROXIMA ADHESIVES

Kleje Przemysłowe

Artykuły
Newslettery

Artykuły

Na tej stronie artykuły o klejach konstrukcyjnych, rozpuszczalnikowych i żywicach. BHP w trakcie klejenia. Krótki kurs o technice klejenia.

Klejenie metali w przemyśle

MONOLITH - lider klejów konstrukcyjnych

Kleje konstrukcyjne Monolith charakteryzują się wysoką siłą wiązania i twardością. Zastępują one tradycyjne łączenie materiałów lub alternatywne inne metody klejowe. Zgodnie z definicją, klej konstrukcyjny to klej, który tworzy silniejsze wiązania niż materiały, do łączenia których jest wykorzystywany. Klejami Monolith można łączyć podobne lub różne tworzywa poprzez uczestnictwo w ostatecznej całości konstrukcyjnej i jej wytrzymałości.

Opracował: Aleksandra Lewandowska, Sławomir Chorek

kleje epoksydowe maly

Klejenie metali w przemyśle

Klejenie nie jest podstawową metodą łączenia metali. To wciąż rozwijająca się dziedzina. Istnieją bardziej popularne sposoby wykorzystujące tradycyjne metody technologii mechanicznej. Czasami jednak warto lub nie ma innego wyjścia i trzeba wybrać właśnie sposób łączenia tworzywa za pomocą spoiwa powstałego na drodze chemicznej. Kiedy więc warto sięgnąć po tę metodę?

Opracował: Aleksandra Lewandowska, Sławomir Chorek

BHP znak

BHP w procesie klejenia

Bezpieczeństwo i higiena pracy… Zazwyczaj „zwykłemu” pracownikowi kojarzy się tylko z nudnymi szkoleniami. Chcielibyśmy to zmienić! Ten artykuł ma uświadomić Państwu, jak ważne jest przestrzeganie i egzekwowanie od swoich pracowników norm i zasad bhp ze szczególnym uwzględnieniem tych dotyczących procesu klejenia.

Opracował: Katarzyna Gajda

Projektowanie ikonstrukcje klejenia kompozytów

Projektowanie i konstrukcje klejenia kompozytów

Choć w internecie znajdziecie Państwo wiele poradników dotyczących klejenia kompozytów, warto poświęcić chwilkę czasu na zapoznanie się z radami dotyczącymi klejenia takich materiałów.

Opracował: Katarzyna Gajda, Sławomir Chorek

drzwi auta

Konstrukcyjne klejenie termoplastów

Konstrukcyjne klejenie elementów w czasie montażu za pomocą klejów jest technologią rozwijającą się w przemyśle bardzo szybko. Ten artykuł przytacza przykłady zastosowania klejów w przemyśle samochodowym i stoczniowym, gdzie zostało ono wprowadzone przez wiodących producentów światowych. Określa się krytyczne kryteria projektowania i kontroli procesu montażu zapewniające sukces techniczny. Omówiono również rezultaty współczesnych zastosowań klejów.

Opracował: Marek Bernaciak

kleje konstrukcyjne, jachty

Klejenie kadłuba jachtów laminatowych

Co raz więcej pasjonatów żeglarstwa posiada jachty motorowe czy też żaglowe, niektórzy nawet konstruują swój jacht „od zera”, dlatego też chcielibyśmy przedstawić Państwu zastosowanie klejów PLEXUS wykorzystywanych w stoczniach jachtowych.

Opracował: Zygmunt Tyska

klejenie taśm przenośnikowych

Klejenie taśm przenośnikowych i wykładzin gumowych

Niniejsze opracowanie jest pomyślane jako poradnik dla osób pragnących samodzielnie podjąć się sklejenia przemysłowych gumowych taśm przenośnikowych na zimno oraz złączenia gumy z metalami, np. przy produkcji zderzaków lub wykładzin gumowych. Proxima Adhesives dostarcza do tego celu specjalny, wysoko wytrzymały klej MONOLITH PKT, dający możliwość wykonania elastycznych i trwałych złącz.

Opracował: Marek Bernaciak

klejenie wzdłużników

Kleje upraszczają konstrukcje z kompozytów

Zużycie klejów konstrukcyjnych znacznie wzrosło w ostatnich kilku dekadach. Kleje te zostały m.in. użyte do klejenia płytek tarczy termicznej wahadłowca i zastąpiły mechaniczne mocowania w dobrze znanych bombowcach i myśliwcach typu stealth. Lecz co to takiego są kleje konstrukcyjne? W jaki sposób upraszczają one konstrukcje   tworzyw kompozytowych?

Opracował: Marek Bernaciak

rapid prototyping

Rapid prototyping

Każda osoba zajmująca się techniką wykonywania elementów z tworzyw sztucznych za pomocą wtrysków wie, że aby wykonać pierwszy wtrysk, trzeba mieć formę. Forma taka jest wykonana zwykle z metalu, a jej cechą główną jest bardzo wysoka cena.

Opracował: Aleksander Łychin

kleje przemysłowe

Technika klejenia. Krótki kurs.

Klejenie jest procesem łączenia dwóch lub więcej powierzchni za pomocą kleju lub adhezji. Istnieje wiele rodzajów klejów, zastosowań i technik klejenia w różnych dziedzinach, zarówno przemysłowych, jak i domowych. Oto kilka informacji na ten temat.

Opracował: Sławomir Chorek

elastyczne klejenie konstrukcyjne

Elastyczne klejenie konstrukcyjne

Elastyczne kleje konstrukcyjne są specjalnymi rodzajami klejów stosowanymi w budownictwie i przemyśle do łączenia różnych materiałów. Są one zaprojektowane tak, aby wykazywać elastyczność po utwardzeniu, co pozwala na kompensację ewentualnych ruchów czy wibracji materiałów.

Opracował: Sławomir Chorek, Marek Bernaciak

glowa robota 1

Co to jest Rapid Prototyping

Rapid prototyping, znane również jako szybkie prototypowanie, to grupa technik wykorzystywanych do szybkiego tworzenia fizycznych modeli skalowanych części lub zespołów przy użyciu trójwymiarowych danych projektowych wspomaganych komputerowo. Proces ten pozwala na szybkie i efektywne tworzenie prototypów, które są używane do testowania, analizy i oceny przed przystąpieniem do produkcji masowej.

Opracował: Sławomir Chorek

Newslettery

Nie posiadasz naszych produktów?